TS33000-M018QFNR
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
IC REG BUCK 1.8V 600MA 16QFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
TS33000-M018QFNR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:2.25MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)