
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 18V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.25V |
| Voltage - Output (Max): | 16V |
| Current - Output: | 750mA |
| Frequency - Switching: | 550kHz |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Supplier Device Package: | TSOT-23-6 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of LM2736YMKX is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BUCK ADJ 3A DL 24TSSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 2A 8SOIC
IC REG BCK BST PROG 600MA 20QFN
CAP CER 1000PF 1KV X7R 2225
DIODE GEN PURP 100V 1A DO204AL
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO220AB
IC REG BUCK ADJ 750MA TSOT23-6