
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | iPOWIR™ |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Function: | Step-Down |
| Output Configuration: | Positive |
| Topology: | Buck |
| Output Type: | Adjustable |
| Number of Outputs: | 1 |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 13.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 0.8V |
| Voltage - Output (Max): | 3.3V |
| Current - Output: | 40A |
| Frequency - Switching: | 300kHz ~ 1MHz |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Power Block (LGA) |
| Supplier Device Package: | LGA (11x11) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of IP2003ATR is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
IC REG BOOST SEPIC ADJ 1A 8MSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 12A PQFN
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 26DFN
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1812
CAP CER 270PF 25V NP0 0603
IC REG BUCK ADJUSTABLE 40A LGA