XC9235A14CER-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
VIGOR # :
Description
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
XC9235A14CER-G PDF
Type Description
Series:XC9235
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2V
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.4V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:1.2MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)