XC9235G29D4R-G
Description
600MA SYNCHRONOUS STEP-DOWN DCDC
DataSheet
XC9235G29D4R-G PDF
Type Description
Series:XC9235
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):1.8V
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:600mA
Frequency - Switching:3MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)