XC9141A23CER-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
VIGOR # :
Description
0.8A SYNCHRONOUS STEP-UP DC/DC C
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
XC9141A23CER-G PDF
Type Description
Series:XC9141
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):0.65V
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:500mA
Frequency - Switching:1.2MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)