XD9261A32DER-Q
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
VIGOR # :
Description
HISAT-COT CONTROL 1.5A SYNCHRONO
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
XD9261A32DER-Q PDF
Type Description
Series:XD9261
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):2.7V
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.2V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:1.5A
Frequency - Switching:3MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)