LTC3525DESC6-3.3
Description
IC REG BOOST 3.3V 140MA SC70-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
LTC3525DESC6-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Function:Step-Up
Output Configuration:Positive
Topology:Boost
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):0.5V
Voltage - Input (Max):4.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:140mA
Frequency - Switching:-
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)