TS30013-MI18QFNR
Manufacturer
Semtech
VIGOR # :
Description
IC DC/DC CONV SYNC 3A 16QFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
DataSheet
TS30013-MI18QFNR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Function:Step-Down
Output Configuration:Positive
Topology:Buck
Output Type:Fixed
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Current - Output:3A
Frequency - Switching:1MHz
Synchronous Rectifier:Yes
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)