MIC2206-1.8YML-TR
Description
IC REG DL BUCK/LINEAR SYNC 10MLF
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
MIC2206-1.8YML-TR PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Topology:Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs:2
Frequency - Switching:2MHz
Voltage/Current - Output 1:1.8V, 1A
Voltage/Current - Output 2:1V, 120mA
Voltage/Current - Output 3:-
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:No
Voltage - Supply:2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C