A4408KLVTR-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
IC REG TRPL BCK/BST/LNR 38ETSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
A4408KLVTR-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Topology:Step-Down (Buck) (1) Synchronous or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (3)
Number of Outputs:3
Frequency - Switching:250kHz ~ 2.4MHz
Voltage/Current - Output 1:5V, 115mA
Voltage/Current - Output 2:3.3V, 165mA
Voltage/Current - Output 3:5V, 325mA
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:Yes
Voltage - Supply:2.8V ~ 36V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:38-TFSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad