TPS56300PWPR
Description
DUAL SWITCHING CONTROLLER
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
TPS56300PWPR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Topology:Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs:2
Frequency - Switching:300kHz
Voltage/Current - Output 1:Controller
Voltage/Current - Output 2:Programmable, 2A
Voltage/Current - Output 3:-
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:Yes
Voltage - Supply:2.8V ~ 5.5V
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)