A4406KLPTR-T
Manufacturer
Allegro MicroSystems
VIGOR # :
Description
IC REG TRIPLE BUCK/LNR 20TSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
A4406KLPTR-T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Topology:Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2)
Number of Outputs:3
Frequency - Switching:2.2MHz
Voltage/Current - Output 1:5.45V, 2.5A
Voltage/Current - Output 2:5V
Voltage/Current - Output 3:3.3V, 500mA
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:No
Voltage - Supply:5.5V ~ 36V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad