A4402ELPTR-T
Description
DUAL OUTPUT REGULATOR
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
A4402ELPTR-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Topology:Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs:2
Frequency - Switching:2MHz
Voltage/Current - Output 1:3.3V ~ 5V, 1A
Voltage/Current - Output 2:1.8V ~ 3.3V, 250mA
Voltage/Current - Output 3:-
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:No
Voltage - Supply:6V ~ 50V
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad