LT3500HMSE#TRPBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG DL BUCK/LINEAR 16MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
DataSheet
LT3500HMSE#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Topology:Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
Number of Outputs:2
Frequency - Switching:500kHz ~ 2.4MHz
Voltage/Current - Output 1:0.8V ~ 38.9V, 2A
Voltage/Current - Output 2:Adjustable, 13mA
Voltage/Current - Output 3:-
w/LED Driver:No
w/Supervisor:No
w/Sequencer:No
Voltage - Supply:3V ~ 36V
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad