MIC2937A-12WU-TR
Description
IC REG LINEAR 12V 750MA TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC2937A-12WU-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 750mA
Current - Output:750mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):16 mA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C