LP38691SD-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
DataSheet
LP38691SD-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):55 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C