AP7341D-36FS4-7
Description
IC REG LINEAR 3.6V 300MA 4DFN
DataSheet
AP7341D-36FS4-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.27V @ 150mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C