S-814A41AMC-BDFT2G
Description
IC REG LINEAR 4.1V 135MA SOT23-5
DataSheet
S-814A41AMC-BDFT2G PDF
Type Description
Series:S-814
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.26V @ 60mA
Current - Output:135mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)