LT1962EMS8-1.8#PBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 8MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LT1962EMS8-1.8#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.43V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)