R1154N025B-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
DataSheet
R1154N025B-TR-FE PDF
Type Description
Series:R1154x
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 20mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):10 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C (TA)