TCR2EF15,LM(CT
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 200MA SMV
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TCR2EF15,LM(CT PDF
Type Description
Series:TCR2EF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.39V @ 150mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:73dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C