NCP160BMX250TBG
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4XDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCP160BMX250TBG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.175V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):23 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)