ADP1715ARMZ-1.05R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 8MSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP1715ARMZ-1.05R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.05V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):650 µA
PSRR:-
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)