MCP1725T-5002E/MC
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 8DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MCP1725T-5002E/MC PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C