S-812C37AUA-C2RT2G
Description
IC REG LINEAR 3.7V 50MA SOT89-3
DataSheet
S-812C37AUA-C2RT2G PDF
Type Description
Series:S-812C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 10mA
Current - Output:50mA
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)