RN5RF23AA-TR-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.3V 1A SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RN5RF23AA-TR-FE PDF
Type Description
Series:RN5RF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 100mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C