TL750M08CKVURG3
Description
IC REG LINEAR 8V 750MA TO252-3
DataSheet
TL750M08CKVURG3 PDF
Type Description
Series:-
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 750mA
Current - Output:750mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:0°C ~ 125°C