TLV733285PDBVR
Description
IC REG LIN 2.85V 300MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLV733285PDBVR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.29V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:68dB ~ 28dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)