LT3065MPMSE-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 12MSOP
DataSheet
LT3065MPMSE-2.5#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.51V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):110 µA
Current - Supply (Max):25 mA
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad