S-1131B46UA-N5FTFU
Description
IC REG LINEAR 4.6V 300MA SOT89-3
DataSheet
S-1131B46UA-N5FTFU PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 100mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):65 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)