AP7365-33YG-13
Description
IC REG LINEAR 3.3V 600MA SOT89-3
DataSheet
AP7365-33YG-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 600mA
Current - Output:600mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C