RH5RL21AA-T1-FE
Description
IC REG LINEAR 2.1V 35MA SOT89-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RH5RL21AA-T1-FE PDF
Type Description
Series:Rx5RL
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.09V @ 1mA
Current - Output:35mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C