MIC5203-3.3YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SOT23-5
DataSheet
MIC5203-3.3YM5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):750 µA
Current - Supply (Max):3 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C