LP3988IMF-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
DataSheet
LP3988IMF-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):200 µA
PSRR:65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C