TPS728285180YZUR
Description
IC REG LINEAR 2.85V/1.8V 5DSBGA
DataSheet
TPS728285180YZUR PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V, 1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):120 µA
PSRR:65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C