TLE4266GSV10HTMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 10V 120MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLE4266GSV10HTMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 100mA
Current - Output:120mA
Current - Quiescent (Iq):500 µA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:54dB (100Hz)
Control Features:Inhibit
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C