TPS71928-28DRVTG4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 6WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS71928-28DRVTG4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):160 µA
Current - Supply (Max):250 µA
PSRR:63dB ~ 44dB (100Hz ~ 1MHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C