S-818A55AUC-BHJT2G
Description
IC REG LINEAR 5.5V 300MA SOT89-5
DataSheet
S-818A55AUC-BHJT2G PDF
Type Description
Series:S-818
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 60mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)