NCP561SN33T1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5TSOP
DataSheet
NCP561SN33T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):8 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C