AP7315-26FS4-7B
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 4DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7315-26FS4-7B PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.32V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C