TPS728185315DRVT
Description
IC REG LINEAR 1.85V/3.15V 6WSON
DataSheet
TPS728185315DRVT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.85V, 3.15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):120 µA
PSRR:65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C