S-1312B21-M5T1U3
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.1V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1312B21-M5T1U3 PDF
Type Description
Series:S-1312
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):30 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)