NCP551SN29T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA 5TSOP
DataSheet
NCP551SN29T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 10mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):8 µA
Current - Supply (Max):8 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C