TC1016-2.8VCTTR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SOT23-5
DataSheet
TC1016-2.8VCTTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:58dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C