TCR2LN31,LF
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.1V 200MA 4SDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TCR2LN31,LF PDF
Type Description
Series:TCR2LN
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 150mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):2 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C