LT3008ITS8-1.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 20MA TSOT23-8
DataSheet
LT3008ITS8-1.5#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 20mA
Current - Output:20mA
Current - Quiescent (Iq):6 µA
Current - Supply (Max):1.2 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C