LTC1844ES5-1.8#TRPBF
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LTC1844ES5-1.8#TRPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C