S-1155B11-U5T1G
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.1V 500MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1155B11-U5T1G PDF
Type Description
Series:S-1155
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.48V @ 200mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):110 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)