RN5RZ49BA-TR-FE
Description
IC REG LINEAR 4.9V 100MA SOT23-5
DataSheet
RN5RZ49BA-TR-FE PDF
Type Description
Series:Rx5RZ
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 60mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):40 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C